Endometriozis: Beslenme ve Egzersiz

Endometriozis: Beslenme ve Egzersiz

Eğer endometriozis tanısı aldıysanız, ilaç almanın yanı sıra kendinizi daha iyi hissetmek için neler yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve egzersiz, genel sağlığı korumada önemli rol oynamaktadır.

 

Endometriozisli kadınlar için özel bir diyet var mı?

Bazı gıdaların bağışıklık sistemimizi güçlendirebileceğini ve bedenimizi bazı hastalıklardan koruduğunu biliyoruz. Ne yazık ki, belirli gıdaları yemenin endometriozis belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olup olmadığını anlamaya yönelik yapılan çok az araştırma mevcuttur. Ayrıca, kırmızı et alımını ve sağlıksız yağları sınırlandırırken meyve, sebze ve sağlıklı yağ içeren gıdaları yiyen genç kadınların endometriyozis olma olasılığının daha düşük olduğunu biliyoruz. Endometriozisli bazı genç kadınlar, besleyici bir diyet yediğinde kendilerini daha iyi hissettiklerini söylüyor ve bazı uzmanlar, belirli gıdaları yemenin vücuttaki inflamasyonu ve östrojen seviyelerini azaltarak endometriozis semptomlarına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Besleyici yiyecekler yiyerek "endo" belirtilerinizi daha iyi hale getirmese bile, sağlıklı bir diyet için birçok başka avantajınız olur.

Genel olarak sağlığınıza iyi gelebilecek değişiklikler yapmayı düşünün:

·         Bol miktarda meyve, sebze, fasulye, kepekli tahıl ve fındık,ceviz gibi iyi yağları  içeren yüksek lifli bir diyet yiyin

·         Çoğunlukla bitki temelli yiyecekler yiyerek, az yağlı süt ürünlerini seçerek ve yağsız etleri seçerek doymuş yağları sınırlandırın

·         Kötü yağları azaltırken vücudunuz için gerekli olan iyi yağları arttırın.

·         Balık (somon, uskumru, ringa balığı ve sardalya), balık yağı, hindistan cevizi yağı, keten tohumları, ceviz ve kabak çekirdeği gibi omega-3 yağlarının daha fazla kaynağı yiyin

İhtiyacım olan tüm besin maddelerini alacağıma nasıl emin olabilirim?

Birçok meyve ve sebze, kepekli tahıllar, bitki bazlı protein, yağsız etler ve sağlıklı yağlar içeren dengeli bir diyet yemek, bağışıklık sisteminizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için ihtiyacınız olan tüm vitaminleri, mineralleri ve diğer besin maddelerini almanıza yardımcı olabilir.

 

Vitamin desteğine ihtiyacım var mı?

Günde, besleyici yiyecekler ve çeşitli meyve ve sebzeler, protein, süt gıdaları ve tahıllar içeren üç ana öğün ve arada sağlıklı aperitifler yerseniz, muhtemelen yediğiniz yiyeceklerdeki vitamin ve minerallerden yeterince yararlanıyorsunuz demektir. Tüm gıdalar grubuna düzenli olarak girmiyorsanız, günlük multivitamin almayı düşünün, böylece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu toplam besin miktarını elde edebilirsiniz. Bir multivitamin veya başka bir diyet önerisi için sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Ekstra kalsiyuma ihtiyacım var mı?

Bazı endometriozis ilaçları östrojen düzeylerini düşürerek çalışır. 6 aydan uzun süre östrojen düşürücü ilaç kullanıyorsanız, osteoporoz (kırılgan kemik) gelişme riski altında olabilirsiniz. Kemiklerinizi korumak için kalsiyum ve D vitamini takviyeleri almanız gerekliliği konusunda doktorunuza danışın.

 

Diğer vitaminler ve otlar ne olacak?

İnternette, dergilerde ve hatta kişisel bloglarda bazı vitamin ve bitkilerin endometriozis tedavisinde yardımcı olduğunu iddia eden reklamlar veya hikayeler görebilirsiniz. Gerçek şu ki, fazladan takviyelerin endometriozis semptomlarını arttırdığını ispatlayan yayınlanmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bazı otların (ginseng gibi) bitki östrojenini içerdikleri için endometriyozisi tedavi eden ilaçlarla gerçekten müdahale edebildiğini unutmamak önemlidir.  Bu şekilde herhangi bir bitki kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir.

 

Yiyecek etiketleri hakkında hangi bilgileri vermeliyim?

Market alışverişinde gıda etiketlerine dikkat etmek her zaman önemlidir. Besin Bileşenleri Etiketi (Nutricion Facts Label), çoğu gıdada bulunur (meyve ve sebze gibi taze gıdalar hariç) ve porsiyon boyutu ve gıdanın içerdiği vitamin / mineraller gibi önemli bilgileri içerir.

 

Egzersiz yapmak endometriozis semptomlarını kötüleştirir mi?

Muhtemelen değil. Aslında egzersiz, endometriozis semptomlarını iyileştirebilir. Yürüyüş, yüzme, dans veya diğer etkinlikler gibi günlük egzersizler (her gün yaklaşık 60 dakika) sağlıklı kilo vermenize ve enerjinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Çok aktif spor ya da diğer yorucu egzersize katılmanın uygun olup olmadığını ve sizin için en iyi egzersiz türünü ve tipini öğrenmek için kişisel sağlık uzmanınıza veya fizyoterapistinize danışmak için iyi bir fikirdir. Zaman zaman, koşma ve atlama gibi çok aktif egzersiz, endometriozis semptomlarını veya diğer tıbbi durumları ortaya çıkarabilir veya arttırabilir.

 

Egzersiz endometriozis semptomlarımı iyileştirir mi?

Evet. İşte egzersizin endometriozis belirtilerine yardımcı olmasının birkaç nedeni:

·         Egzersiz yaparken, beyinimiz endorfin denilen "iyi hissetttiren " kimyasalları salgılar. Bu doğal olarak oluşan hormonlar ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler gibi çalışır. Vücudunuzun bu kimyasalları üretmeye başlamasını sağlamak için yaklaşık on dakika süren ılımlı egzersiz (terlemenizi veya nefes almanızı sağlayan herhangi bir egzersiz) yapmanız yeterlidir.

·         Egzersiz kan dolaşımı geliştirir. Orta derecede egzersiz kalpten kan pompalanmasını hızlandırır ve organlarımızdaki kan akışını arttırır. Böylelikle, vücudun her bölgesine oksijen ve besin maddeleri taşınmış olur.

·         Düzenli egzersiz vücuttaki östrojen miktarını düşürür. Endometriozis tedavisinin amacı östrojen düzeylerini düşürmek olduğundan, düzenli egzersiz endo semptomlarını düzeltmeye yardımcı olabilir.

 

Her ne kadar kimse endometriozisli birisi için en iyi beslenmenin ne olduğunu bilmesede, sağlıklı beslenmek genel sağlık durumunuzu geliştirebilir ve endometriozis belirtilerine yardımcı olabilir. Lif, bitki esaslı gıdalar ve omega-3 yağları ile beslenme önerilir. Sağlıklı beslenme ile zevk aldığınız egzersizleri dengelemeyi unutmayın. Endometriozis belirtileriniz istediğiniz kadar azalmasa bile sağlıklı bir diyetle beslenmenin birçok avantajı vardır.

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız