Doğal Tedavi Yöntemleri - Endometriozis Hastaları İçin Seçenekler

Doğal Tedavi Yöntemleri - Endometriozis Hastaları İçin Seçenekler

Melissa Myers’den

Endometriozis tedavisinde ilk kez kullanılacak olan doğal tedavi yöntemlerinden hangisinin deneneceğine karar vermek oldukça zordur.  Doğal tedavi dünyasının içine girince karşınıza çıkan tedavi seçenekleri ve şanslarının miktarı karşısında birden bocalarsınız. Sizin için sadece 5 doğal tedavi seçeneğini seçmeyi onları tartışmayı ve bu tedavilerin sizin için neler yapabileceğini açıklamayı düşündüm.

DUYGUSAL öZGüRLüK TEKNİĞİ

Vücudumuzun içinde barındırdığımız negatif duygulara odaklanan bir iyileştirme tekniğidir. Bu duygulardan kurtulursak artık bu duygular bizi çıkmaza sokamayacağından ve stres altında olmadığımızdan  vücudun daha kolay iyileşmesine izin veririz. 

Endometrioziste yaşayabileceğimiz karakteristik duygular bunalma duygusu, kızgınlık hissi, hayal kırıklığı ve yeterli olamamadır.  Duygusal özgürlük tekniğini kullanarak bu duygulardan kurtulabilirsiniz ve bu size kendinizi ve dünyayı daha pozitif görmenizi sağlar.

GELENEKSEL ÇİN TIBBI

Binlerce yıllık tarihinin temelinde çin Tıp pratiği vücuttaki dengesizlikleri düzeltmeye odaklanmıştır. Hastalık terimi bu felsefe içinde bulunmamaktadır ve daha çok vücuttan tıkanıklıkların serbest bırakılması durumudur.  Akupunktur ve bitkisel tedavi kombinasyonu kullanılır ve vücudun bu tıkanıklıklardan (blokajlardan) serbestleştirilmesini ve sonrasında iyileşmesini sağlar.

AYURVEDİK TIP

Hint kültüründe kullanılan eski tıbbi iyileştirme tekniklerine dayalıdır. Yaklaşım olarak çin tıbbına çok benzerdir ancak kişinin yaşama olan tüm yaklaşımına bakmaya odaklanır. Bu yaşam tarzınızdan, yeme içme alışkanlıklarınıza, stres seviyenize ve duygusal iyilik halinize kadar her şeyi içerir.

Bitkiler de kullanılır ancak bu daha çok doshanıza (vücutta dolaştığına ve fizyolojik aktiviteyi yönettiğine inanılan 3 enerjiden her biri) veya tanımın gereği olarak “kişiliğin” iyileşmesine dayalıdır.  Ayurvedik tıbba göre belli doshalar ile doğduk ve her birinde eğer doğru yiyecekler, yaşam tarzı ve bitkiler vücuda alınmazsa dengesizliğe doğru bir eğilim olur.

BESİNSEL İYİLEŞTİRME

Besinsel iyileştirmede vücudun iyileşmesi için doğru araçları ; verdiğimiz yiyecekler, yağlar ve suları sağlamak üzerine odaklanırız.  Yiyeceklerin besin değeri yüksektir ve vücuda daha fazla vitamin mineral sağlar. Böylelikle  vücudun iyileşmesini sağlamak için bir artı oluşturur. Vücudu tek tek hücrelerden oluşmuş olarak ele alır.

Her hücre optimum fonksiyon gösterebilmek için suya, zengin yağlara ve besinlere ihtiyaç duyar. Vücudumuza bunları sağlayarak daha yüksek olasılıkla optimum sağlığa sahip oluruz. çiğ beslenme topluluğunda süper gıdalar vücuda bunları sağlayanlar olarak bilinir. çaylar ve tentürler bu görüşü  yerine getirir.  çiğ beslenme vücuda  daha zengin ve yüksek enzimli besinler sağlar, bu da vücut için en iyi beslenmedir.

DETOKSİFİKASYON

Hastalığın karaciğerimizde bulunduğu söylenir ve karaciğer vücudumuzdaki her şeyi detoks ederken iyileşmemiz de bununla birlikte başlamalıdır. Her gün çevremizdeki toksinlere maruz kalıyoruz. Kirlilikten, yediğimiz yiyeceklerden, içimizde barındırdığımız duygulardan oluşan toksinler ve bu toksinleri tutarak aslında hastalık için ortam yaratmış oluyoruz. Buradaki yöntem karaciğer düzenlemesi, bağırsak temizliği ve egzersiz aracılığıyla vücuttan toksinleri atmaktır.

Ben, bizzat kendimi endometriozisten iyileştirmek için bu metodların kombinasyonunu kullanıyorum. İyi besleniyorum, stresten olabildiğince uzak duruyorum ve karaciğer temizliği planlıyorum. İnanıyorum ki değişik iyileştirme yöntemlerinin tüm yönlerini dahil edebiliriz ve kişisel olarak hangisi ilgimizi çekerse onu seçebiliriz.

Endometriozistan %90 kurtulmuş olarak hissediyorum ve tamamen kontrol altında. Bu yıl içinde endometriozisten tamamen kurtulmayı amaçlıyorum.

Melissa’dan -bu makaleyi gönderen okuyucu- endometriozis ile baş edebilmek için doğal tedavileri kullanıyor.

  • Kaynak Site: http://www.endo-resolved.com/endometriosis_natural_treatments.html
  • Çeviren: Dr. Işık Sözen

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız