Endometriozis Risk Faktörleri - Doç. Dr. Ahmet Kale

Endometriozis Risk Faktörleri - Doç. Dr. Ahmet Kale

Endometriozis kimlerde daha sık görülür?

Erken yaşta adet görmeye başlayanlarda (11 yaşından önce), sık aralıklarla adet görenlerde, uzun süren adet kanaması olanlarda, gebe kalmamış kadınlarda, mavi ve yeşil gözlü olanlarda, vücudunda çil sayısı fazla olanlarda ve vücut kitle indeksi düşük olanlarda daha sık görülmektedir.

Annemde endometriozis var bende de olur mu?

Birinci derece akrabalarında endometriozis olan kadınlarda görülme olasılığı normal populasyona göre 4-10 kat daha fazladır. Ancak her zaman olacak diye bir durum olmadığından dolayı benzer şikayeti olanlar mutlaka tanı içi konu hakkında uzman kişilere başvurmalıdır.

Sigara, alkol veya kahve endometriozis’e yol açar mı?

Alkol immun cevabı bozduğundan dolayı endometriozis ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Kesin olmamakla birlikte sigaranın endometriozis riskini arttırdığını düşünülmektedir. Bunun yanında kahvenin (kafein) endometriozis ile ilişkisi bulunmamıştır.

Doğum kontrol hapı kullanarak endometriozis’den korunabilir miyim?

Günümüzde daha sık kullanılan kombine oral kontraseptiflerin koruduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Ancak aralıksız kullanılan progesteron içeren ilaçların ve progesteron içeren rahim içi araçların ( hormonlu spiral) endometriozis’in neden olduğu şikayetleri azaltabilmektedir. En uygun tedaviyi doktorunuza danışınız.

Stres endometriozis oluşması için bir neden midir?

Stres kişinin immunolojik sağlığını etkilemekte ve endometriozis oluşumuna yatkınlık sağlamaktadır. Bunun yanı sıra stresli mesleklere sahip kadınların daha kısa sürelerde adet gördüğü tespit edilmiş ve sık adet görmenin endometriozisin risk faktörlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Neredeyse her hastalıkta olduğu gibi stresten uzak bir yaşam mümkün olduğunca sağlanmalıdır.

Hangi besinler tüketilmesi endometriozis oluşumunu engeller?

Magnezyum içeren besinler (badem,ceviz ve fındık gibi kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, hububatlar), kalsiyum içeren besinler (Yoğurt, ayran kefir gibi), zerdeçal gibi besinler antienflamatuar etkileri nedeni ile endometriozis oluşumunda ve tedavisinde etkili olabileceği düşünülmekle beraber kesin kanıt mevcut değildir.

Gebelik endometriozis’i geçirir mi?

Endometriozis’i olan kadınlarda gebelik ihtimali olmayanlara göre daha düşük olmaktadır. Ancak gebelik oluştuğu takdirde gebelik boyunca adet görülmediği ve kişinin progesteron etkisinde olduğundan dolayı endometriozis şikayetleri gerilemektedir ve bu etki emzirme süresince de devam etmektedir.

Sezaryen ile doğum endometriozis’i olanlarda daha mı iyidir?

Vajinal doğum yapanlarda sezaryen doğum yapanlara göre doğum sonrası tekrarlama oranının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra endometriozis karın içinde yapışıklıklara neden olabildiği için sezaryen ameliyatının risklerini arttırmaktadır. Normal vajinal doğum için bir kontraendikasyon (yapılmaması gereken durum) olmadığı takdirde vajinal doğum yapılmalıdır.

  • Yazan: Doç. Dr. Ahmet Kale

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız