Adenomyozis Tedavi Yöntemleri

Adenomyozis Tedavi Yöntemleri

Her tedavi herkese uygun olmamasına rağmen bu yazının amacı olası tedavilerin okuyucuya anlatılmasıdır.

Adenomiyozis nasıl tedavi edilir?  Adenomiyozis hastalık semptomlarının ciddiyetine ve çocuk sahibi olmak istenip istenmediğine bağlıdır. Kronik pelvik ağrının her türünde cerrahi dışı tedavinin  histerektomiden az da olsa kür sağlama olasılığı vardır.

Hormonal ve pıhtılaştırıcı tedaviler:  Pıhtılaşma öyküsü olmayan , hormon kullanımına uygun olan hastalar ve ilerde gebelik isteği olan hastalar için progesteron salgılayan rahim içi araçlar önerilebilir. Yavaş salınan progesteronun adenomiyozis semptomlarını, düzensiz kanamaları ve histerektomi olasılığını azalttığı tespit edilmiştir.
Kısa bir zaman için adenomiyozis tedavisinde GNrH analogları da kullanılabilir fakat tedavi bitiminde rekürrens sık görülmektedir. Bu kullanım gebelik isteyen hastalarda adenomiyozis alanlarını azaltmak , daha sonra da kalan alanları cerrahiyle çıkartmakta faydalı olabilir.
Kan pıhtılaşmasını sağlayan traneksamik asit kanama ile artan adenomiyozis semptomlarına yarar sağlayabilir.

Uterin arter embolizasyonu:  Adenomiyozise giden küçük damarların tıkandığı bu minimal invaziv prosedür, vaginadan servikse giden küçük bir tüp vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Kanlanmanın durdurulmasıyla adenomiyozisin küçülmesi planlanmaktadır.

Endometrial ablasyon:  Bu minimal invaziv yöntemde uterusu kaplayan tabakaya hasar verilmektedir. Uterusun kas tabakasının invazyonu olmadığı adenomiyozis vakalarında semptomların azaltılmasında endometrial ablasyon faydalı bulunmuştur.

Magnetic Resonance–guided Focused Ultrasound (MRgFUS)

Dünyada denenen en güncel adenomiyozis tedavisinde ultrason dalgaları ile adenomiyozis hedef alınmakta, bu sayede uterus hasar görmemekte ve tedavi gebeliğe engel olmamaktadır.

Histerektomi:  Radikal bir tedavi yöntemi olan histerektomi en son tercihtir. Çalışmalar histerektomize hastaların ağrılarının azalması ile ilgili spesifik bir araştırma olmamasına rağmen adenomiyozise bağlı ağrıların uteruz kaynaklı olduğu düşünülmektedir.Güncel araştırmalara göre ağrıdaki iyileşme %75-80 civarındadır. 

Ağrı Tedavisi  
Reçetesiz tedaviler:  Hafif şikayetler reçetesiz ağrı kesiciler ve ısıtıcı/soğutucu pedler ile iyileştirilebilmektedir.
Eğer ağrılar daha şiddetliyse doktorunuz non steroid antiinflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar genellikle adet döneminden 1-2 gün önce başlanıp, adetin 2-3. gününde kesilmektedir.
Doğal tedaviler denenmek isteniyorsa doğal bir antiinflamatuar olan bromelain (ananas özü) kullanılabilir. Şüphe varlığında uzman bir eczacı veya doktora danışılmalıdır. 

Meditasyon, nefes ve gevşeme teknikleri:  İlaç tedavisine uygun olmayan veya ilaç kullanmak istemeyen hastaların rahatlaması için çeşitli teknikler mevcuttur.

Egzersiz:  Ağrı dönemlerinde egzersiz yapmak zor olabilir veya istenmeyebilir fakat aktif olmak ağrının azaltılmasında fayda sağlayabilir. Ağır olmamak kaydıyla yüzme, yürüyüş veya bisiklet denenebilir.

Ilık duş veya banyo:  Ilık bir duş veya banyo ağrının giderilmesinde ve rahatlamada fayda sağlayabilir. 

Transkütanöz elektrik sinir uyarımı (TENS):  TENS yöntemi pelvik bölgedeki sinirlere küçük elektriksel uyarılar vererek ağrının durdurulmasını sağlamaktadır. Bu uyarılar cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığıyla iletilmektedir. 

  • Kaynak Site: http://www.adenomyosisadviceassociation.org/Treatments---Pain-Relief.html
  • Çeviren: Dr. Sema TAŞ

Bu site Endometriozis ve Adenomyozis Derneği tarafından ülkemizde hastaların bilgilenmesini için hazırlanmış bir kaynak site bulunmadığı dikkate alınarak, halkımızın endometriozis konusunda bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

http://www.endometriozisdernegi.org

Sosyal Kanallarımız